Aktualu

Palangos bažnyčią papuošė krucifiksas

2020 Gegužės mėn. 26 d.

Dangun žengimo šventę Palangos parapija sutiko krucifiksu papuoštoje bažnyčioje. Dar projektuodami maldos namus architektai Gintas ir Irena Likšai erdvę virš altoriaus skyrė krikščionybės simboliui. 2019 metais parapija nusprendė, kad labiausiai ten tiktų krucifiksas. Šiuo žmonijos atpirkimo simboliu gegužės 24 dieną pasipuošė Palangos bažnyčia.

 

Krucifiksas liudija liuteroniškos teologijos kristocentriškumą. Bažnytiniame mene tai ypač ryškiai atspindi Luko Cranacho vyresniojo nutapytas Vitenbergo Švč. Mergelės Marijos bažnyčios altoriaus paveikslas. Žymusis dailininkas ten vaizduoja Dievo žodį skelbiantį Martyną Liuterį. Paveikslo centre tarp pamokslininko ir parapijos dailininkas nutapė Kristų ant kryžiaus, į kurį ranka rodo Liuteris. Šiuo kūriniu Cranachas pabrėžė liuteroniškos Reformacijos solus Christus principą, skelbiantį, kad vien tik Jėzus Kristus yra Viešpats, Gelbėtojas ir Karalius. Reformacijos metu Liuteronų bažnyčia išsaugojo krucifiksą. Ji nepritarė tiems, kurie teigė, kad kryžius turi būti be Kristaus kūno ir atmetė radikaliai nusistačiusius, tokius kaip Andreas Karlstadtą, kurie šalino krucifiksus iš bažnyčių, juos vadindami pagoniškais stabais.

 

 

Palangos bažnyčios krucifiksą iš ąžuolo išdrožė skulptorius Mantas Paulauskas iš Vilniaus. Skulptoriui tai ne pirmas toks meno kūrinys. Senosios Varėnos R. kat. bažnyčią puošia net trijų metrų kryžius su Kristaus kūnu. Liuteronų bažnyčiose krucifiksas pritvirtinamas altoriaus erdvėje. Tokie kryžiai su Kristaus kūnu puošia Tauragės, Jurbarko, Šilutės ir kitas bažnyčias. Šilutės bažnyčios krucifiksas iš kitų išsiskiria savo įspūdingu dydžiu.

 

Kun. Darius Petkūnas