Diakonija

Vaiko teisių gynėjai mergaitė nerūpėjo

2011 Spalio mėn. 27 d.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė vien dėl įstatymo raidės įsivėlė į teisinį ginčą su liuteronų kunigu, gynusiu mergaitės interesus, ir teismą skandalingai pralaimėjo.

Vilkaviškio rajono apylinkės teismas atmetė vaiko teisių apsaugos kontrolierės E.Žiobienės skundą, kuriuo ji siekė, kad Šakių liuteronų parapijos kunigas Virginijus Kelertas, vadovaujantis ir Šakių vaikų globos namams, būtų apkaltintas savavaldžiavimu. Esą jis paėmė mergaitė iš socialinės rizikos šeimos ir apgyvendino savo vadovaujamoje įstaigoje. Tai buvo nebe pirmas E.Žiobienės suraitytas skundas dėl to, jog pernai prieš Kalėdas V.Kelertas iš girtaujančios šeimos parsivežė alkaną, sušalusią ir sumuštą aštuonmetę, kad ji per šventes pabūtų su pilnamete seserimi Rasvita, gyvenančia vaikų globos namuose.

Seserų bendravimą skatinęs ir galimą motinos smurtavimą prieš dukrą atskleidęs kunigas iki šiol stebisi mergaitės teises turėjusios ginti E.Žiobienės abejingumu ir veiksmais, nukreiptais anaiptol ne mažametės gerovei ginti. Ikiteisminį tyrimą dėl vaiko teisių apsaugos kontrolierės skundo kuravęs Vilkaviškio rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Kęstutis Jasaitis jos veiksmuose taip pat mato ne rūpinimąsi vaiku, o vien ambicijas.

Motina leido pasisvečiuoti

Seserų istorija prasidėjo pernai per Kalėdas. Šių švenčių išvakarėse aštuonmetė kartu su pilnamete seserimi Rasvita atvyko į Šakių vaikų globos namus. Abi sesutes, jų pačių prašymu, šventėms parsivežė šios įstaigos direktorius, vietos liuteronų kunigas V.Kelertas. Tą dieną pas kunigą atbėgusi Rasvita papasakojo, kad telefonu sulaukė jaunėlės sesers žinutės, kuri jai sukėlė nerimą. Mažametė prašė Rasvitos kuo skubiau parvažiuoti namo. V.Kelertas pasiūlė merginai vykti pasižiūrėti, kas atsitiko.

Nuvažiavus pas Rasvitos motiną Skirmą Ripinskaitę ir jos sugyventinį paaiškėjo, kad šie su dar keliais asmenimis girtauja. Namai buvo šalti, mažoji sesė neturėjo ko valgyti. Todėl kunigas pasiūlė motinai leisti per šventes abiem seserims pabūti vaikų globos namuose. S.Ripinskaitė tam neprieštaravo. Dukros viešnagei ji pritarė ir po poros dienų, kai atvyko į globos namus aplankyti jaunėlės.

Pasipylė skundai

Niekas dėl to, kad vaikas vieši globos namuose, gal nebūtų sukęs galvos, jei ne viena netikėta aplinkybė. Aštuonmetė nebe pirmą kartą svečiavosi pas Rasvitą, bet per tas Kalėdas nepraustą ir alkaną seserį parsivežusi vyresnioji ant mergaitės kūno aptiko mėlynių. Apie tai ji pranešė globos namų vadovui. Netrukus tuo susidomėjo ir policijos pareigūnai. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo motinos smurto prieš mažametę. Pati mergaitė pareigūnams pasakojo, kad motina ir šios sugyventinis ją muša.

Tačiau policijai pradėjus aiškintis galimas mažametės sumušimo aplinkybes, S.Ripinskaitė, lydima Sintautų seniūnijos socialinės darbuotojos, atvyko į Šakių vaikų globos namus ir išsivežė dukrą namo. Netrukus buvo surašytas skundas ir vaiko teisių apsaugos kontrolierei. Kai skandalingi faktai iškilo į viešumą, į Šakius kartu su Generalinės prokuratūros prokurore Vida Ramanauskiene atvyko ir E.Žiobienė. Tačiau vaiko teises turėjusiai ginti pareigūnei nerūpėjo, kaip mergaitei ant kūno atsirado mėlynių. Ji stojo į kitą barikadų pusę ir dėl neva kunigo savavaliavimo kreipėsi į Kauno apygardos vyriausiąjį prokurorą, o šis tyrimą pavedė atlikti Šakių rajono apylinkės prokuratūrai. Šakių prokurorų surinkta medžiaga dėl objektyvumo buvo perduota vertinti Vilkaviškio rajono apylinkės prokuratūrai.

Vilkaviškio pareigūnai, įvertinę tyrimo medžiagą, kunigo V.Kelerto veiksmuose jokių nusižengimų ar nusikaltimų neįžvelgė ir ikiteisminį tyrimą nutraukė. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė E.Žiobienė vis tiek nenusiramino ir dėl nutraukto ikiteisminio tyrimo suraitė skundą. Tačiau Vilkaviškio rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras K.Jasaitis jį taip pat atmetė kaip nepagrįstą. Paskui skundas pasiekė Vilkaviškio rajono apylinkės teismą. Jo verdiktas E.Žiobienei irgi buvo nepalankus - kunigas kaltintas nepagrįstai.

Svarbu ne vaikas, o tvarka

Tačiau net ir teismui tarus savo žodį, įsiteisėjus jo sprendimui, vaiko teisių apsaugos kontrolierė E.Žiobienė vis dar tvirtina, kad yra teisi, o Šakių vaikų globos namų vadovas V.Kelertas elgėsi netinkamai. "Globos namų direktorius nuvažiavo į šeimą ir paėmė mergaitę. Pagal bendrąją tvarką tai gali daryti tik Vaikų teisių apsaugos skyriaus darbuotojai. Taip pat policija, kai skyriaus darbuotojai nedirba", - penktadienį LŽ sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė.

Komentuodama situaciją valdininkė nė žodžiu neužsiminė apie mergaitės interesus ir apie tai, kaip Kalėdų išvakarėse ši mažametė jautėsi šaltuose girtų tėvų namuose.

"Mes iš esmės bandėme užkardyti pačius veiksmus, norėjome, kad kunigas daugiau niekada tokių veiksmų neatliktų kitose šeimose. Jei vaikas paimamas iš šeimos, pirmiausia reikėtų galvoti apie kitus jį globoti galinčius šeimos narius, vėliau - apie šeimynas, o tik paskiausiai - apie globos namus. Šakių rajone yra pakankamai šeimynų, kuriose galėtų augti vaikai", - aiškino E.Žiobienė.

Įžvelgia vien ambicijas

Tačiau vaikų globos namų vadovas V.Kelertas tikina kaip tik skatinęs seserų bendravimą, padėjęs mergaitėms pabūti drauge. Sesers prašymu aštuonmetė globos namuose praleido beveik visą praėjusią vasarą.

Todėl jis neprieštaravo ir tą kartą, kai prieš Kalėdas kilo įtarimų dėl netinkamai prižiūrimos - alkanos, sušalusios ir, kaip vėliau paaiškėjo, sumuštos - mažametės. O ir motina neprieštaravo, kad dukros pabūtų kartu. "Tačiau valdininkams, turintiems ginti vaikų teises, labiau rūpi ne jų gerovė, o tai, kas parašyta popieriuje", - piktinosi V.Kelertas.

Vilkaviškio rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras K.Jasaitis LŽ teigė taip pat pastebėjės, kad istorija, susijusi su aštuonmete ir Šakių liuteronų kunigu, vaikų globos namų direktoriumi V.Kelertu, labiau panėšėja į institucijų ambicijų kovą, o ne rūpinimąsi vaiku. Juk būtent pagal V.Kelerto pranešimą policijos pareigūnams buvo pradėtas tyrimas dėl galbūt socialinės rizikos šeimoje mušamos mergaitės. Šią bylą netrukus nagrinės Jurbarko rajono apylinkės teismas.

 

 

"Lietuvos žinios"

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS

Spalio 17 d. 2011