Aktualu

Kapinių priežiūros seminaras Juknaičiuose

2015 Gruodžio mėn. 08 d.

Ankstesniame mūsų laikraščio numeryje rašėme apie LELB VšĮ „Augustana“ ilgalaikio projekto „Evangelikų liuteronų kapinių duomenų bazė: praktika ir tikrovė“ praktinį seminarą „Metalinių kryžių liuteronų kapinėse atnaujinimas ir priežiūra“, š.m. rugpjūčio 18-21 d. vykusį Šilutės rajone (žiūr. LEK, 2015 Nr.9, p.3).

Seminaro tęsinys Juknaičių seniūnijoje, kurioje pažymėtos net 49 senosios kapinaitės, surengtas spalio 22 d. Dalyvavo 37 Klaipėdos regiono seniūnijų, bendruomenių atstovai, miškininkai, Kultūros paveldo departamento, Nemuno deltos regioninio parko specialistai, pedagogai.

Dr. Martynas Purvinas pristatė naują monografijos „Mažosios Lietuvos kapinės ir antkapiniai paminklai“ tomą, supažindino su tyrinėtų kapinių specifika ir unikalumu.

Nemuno deltos regioninio parko specialistė Kristina Keterienė ir Kultūros paveldo departamento inspektorė Audronė Vyšniauskienė paaiškino, kokie darbai leidžiami riboto laidojimo kapinėse, kas ir kaip galima ar draudžiama. Pabrėžta, kad kapinės – visuomenės pagarbos vieta, todėl jų sutvarkymas yra seniūnijų ar kitų institucijų pareiga. Nepaisant kai kurių specialistų nuomonės, jog nenaudojamoms kapinėms derėtų leisti pamažu natūraliai sunykti, jas tvarkyti būtina!

UAB „Gradelitas“ atstovas susirinkusiuosius pamokė, kaip naikinti kapinėse želiančius krūmynus ar nupjautų medžių kelmus. Kaip naudotis specialiais chemikalais, buvo pademonstruota ir akivaizdžiai lauke.

Po to visi seminaro dalyviai aplankė Juknaičių seniūno Alfredo Gailiaus iniciatyva sutvarkytas Šilininkų kapinaites. Šio puikaus seniūno dėka jau sutvarkytos 6 seniūnijos kapinaitės (be rugpjūčio mėnesį seminaro dalyvių tvarkytų Girininkų, Paleičių ir Šunelių kapinių).

„Augustanos“ direktorius Gintaras Šiaudinis ir projekto vykdytojas Algirdas Šveikauskas džiaugiasi, kad per kelerius metus projektas ir paprasto metodologinio kultūros paveldo specialistų kapinių aprašymo seminaro tapo praktiniu kapinių tvarkymo seminaru, o šiais metais išaugo ir į šviečiamąjį seminarą. Šimtai ar net tūkstančiai Mažosios Lietuvos kapinaičių nebus sutvarkytos, jei to nepradės daryti vietos atstovai, ypač – seniūnijos, kurioms kapinės priklauso pagal registrą ir tenka pareiga jas tvarkyti. Tik pinigų stinga. Bet padėtis po truputį keičiasi – Klaipėdos r. savivaldybė jau skiria seniūnijoms lėšų, o po „Augustanos“ seminarų iniciatyvūs seniūnai su vietiniais pagalbininkais kapines tvarko (o kai vietiniai tvarko, tai ir prižiūri – juk savas darbas visada vertinamas). Pagėgių gimnazistai, kurie jau keletą metų dalyvavo projekte, savo iniciatyva pasišovė pamokyti Juknaičių pagrindinės mokyklos moksleivius, kaip naudotis turima duomenų baze, kaip kapines aprašyti ir surinktą medžiagą suvesti į duomenų bazę.

Juknaitiškė pedagogė Rasa Gailiuvienė pasakojo, kaip Juknaičių pagrindinės mokyklos mokiniai ir visa bendruomenė tvarko senąsias kapines: dukart per metus – atbundant gamtai pavasarį ir prieš Vėlines – skubama tvarkyti senąsias Juknaičių kapinaites. Seniūnijos darbininkai iškerta krūmus, nušienauja, jiems talkina vyresniųjų klasių mokiniai. Mokykla dalyvavo ir įgyvendinant VšĮ „Augustana“ projektą – talkininkai sutvarkė senąsias Vyžių kaimo kapines.

Pasak G. Šiaudinio, tai, kad dalies aptariamo Mažosios Lietuvos regiono – Klaipėdos r. seniūnijų atstovams dalyvavimas seminare buvo privalomas, liudija „Augustanos“ darbo pripažinimą.

Artimiausiu metu „Augustana“ išleis metodinį leidinį (seminaro santrauką su visa medžiaga ir CD), kuriame bus ir tipinių Mažosios Lietuvos kryžių katalogas, kad seniūnai, kalviai ir gyventojai geriau pažintų senąsias tradicijas ir senosiose kapinėse nebūtų statomi kraštui nebūdingi paminklai bei nenutiktų tokių kuriozų, kaip šiemet Klaipėdos r. Birbinčių kapinėse, kurias geranoriški ir entuziastingi, tačiau žinių apie krašto paveldą stokojantys tvarkytojai „papuošė“ svetimais iš Kelmės r. atgabentais senais kryžiais.

„Lietuvos evangelikų kelias“, 2015 Nr.10-11

Nuotraukos Gintaro Šiaudinio:

 

Seminaro dalyviai mokėsi, kaip naikinti kelmus.

Dr. Martynas Purvinas pristato savo naujausią knygą apie Mažosios Lietuvos kapines.

Juknaičių seminaro akimirka.