Archyvas - 2007

Bažnyčią padeda statyti amerikiečiai

Palangos evangelikų liuteronų bažnyčia sulaukė pagalbos iš Jungtinių Amerikos valstijų. Iš Ajovos valstijos Habardo parapijos atvyko devyniolika žmonių, kurie prisideda prie maldos namų statybos.

Padėti statyti Palangos liuteronų bažnyčiąketurios moterys, dešimt vyrų ir penki vaikai iš Amerikos atvyko praėjusią savaitę. Svečiai nieko nelaukę kibo į darbus. Amerikiečiai keliasi ankstyvą rytą ir dirba iki sutemų. Jie atlieka apdailos, valymo darbus.
„Norėtų dirbti ir ilgiau, tačiau neleidžiame”, - tvirtino Palangos evangelikų liuteronų parapijos kunigas Darius Petkūnas. Svečiams statybų darbai ne svetimi. Penki iš į Palangą atvykusių amerikiečių - profesionalūs statybininkai. Kelionę amerikiečiai suplanavo prieš metus. Atvykti į Palangą jiems pasiūlė parapijos kunigas.
Į kurortą amerikiečiai atvyko savo lėšomis. Už lėktuvo bilietą jie mokėjo daugiau nei po tūkstantį dolerių. Svečiai paaukojo ir bažnyčiai. „Sutikome ilgai nedvejoję. Nuėmėme derlių ir atvykome. Mūsų parapija laikosi tokios pozicijos, kad reikia ne tik eiti į bažnyčią, melstis, bet svarbu padėti ir kitiems", - sakė svečiai. Didžioji dalis į Palangą atvykusių amerikiečių verčiasi gyvulininkyste. Jie augina ir kukurūzus, sojas. Kiekviename ūkyje laikoma net po 25 tūkst. kiaulių.
Palangoje vieši ir kunigai Metju Ruegeris ir Dynas Rotčaildas. Vaikai mokosi vidurinėje mokykloje. Dėl kelionės jiems teko aukoti pamokas. Tačiau jie pasiryžę neatsilikti. Jie atsivežė knygų ir laisvu laiku mokosi. Amerikiečiai tvirtino, jog Palangoje jiems labai patinka. Ypač svečius sužavėjo Baltijos jūra. Jie gyrė ir maistą. Nepabūgo paragauti ir cepelinų.
D.Petkūnas dėkojo amerikiečiams už pagalbą. „Amerikoje žmonės vieni su kitais bendrauja artimiau. Ištikus nelaimei, skuba padėti. Nesakau, kad pas mus taip nėra, tačiau lietuviams tikrai yra ko pasimokyti", - sakė kunigas. Šie amerikiečiai prieš dvejus metus padėjo remontuoti Priekulės liuteronų bažnyčią.

Milda Skiriutė
„Palangos Tiltas“ 2007 lapkričio 17-20

Liuteronų bažnyčiai gelbsti amerikiečiai savanoriai

Amerikiečiai įrenginėja mansardą. D. Petkūno nuotr.

Liuteronų bendruomenė Palangoje sulaukė broliškos pagalbos iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Devyniolika amerikiečių – du kunigai ir septyniolika ūkininkų - iš Ajovos valstijos Hubbardo liuteronų parapijos visą savaitę padėjo statyti Palangos liuteronų bažnyčią. Už savo lėšas į Lietuvą atvykę amerikiečiai statybininkams padėjo kalti, maišyti betoną, atlikti kitus apdailos darbus. Dėl kilnaus tikslo penki ūkininkų vaikai net atsiprašė iš mokyklos ir namų darbus atlikdavo po ilgos darbo dienos bažnyčioje.
Šią kelionę savanoriai planavo vienerius metus: jų kunigui pasiūlius padirbėti Palangoje atsirado devyniolika savanorių. Jie šį rudenį į Palangą atvyko nepaisydami gan sunkios Amerikos ekonominės padėties.
„Mūsų klausia, kodėl kelionei pasirinkome tokį metą – šaltą ir tamsų rudenį. Tiesiog dabar keliauti yra pigiau, jau nuėmėme sojų bei kukurūzų derlių, taigi turime daugiau laisvo laiko. O ir šaltis bei sniegas mūsų negąsdina – panašus klimatas vyrauja ir mūsų gimtojoje Ajovoje“, - sakė viena iš savanorių Trudi Viter.
Kartu su savo tėvais padėti statyti bažnyčios atvyko ir penki moksleiviai. Jie atsiprašė iš mokyklos ir į Palangą išskrido su krūva knygų.
„Pasiėmiau namų darbų bei mokslo medžiagos savaitei į priekį, kad galėčiau prisidėti prie kilnaus tikslo. Mokiausi lėktuve, namų darbus ruošiu ir vakare grįžusi po darbo bažnyčioje. Tai nėra taip jau sunku“, - pasakojo Kandre Pening, kartu su trimis moterimis savaitę padėjusi tvarkyti bažnyčios patalpas.
Pasak Kretingos ir Palangos liuteronų parapijų kunigo Dariaus Petkūno, tokia savanoriška pagalba Amerikos liuteronų bendruomenėse – įprasta.
„Ten bendruomenė bendrauja artimiau, žmonės yra atviresni, nedelsdami siūlo savo pagalbą. Manau, ši savanoriška pagalba mūsų bažnyčiai taps puikiu pavyzdžiu lietuviams. Juk būti tikru krikščioniu reiškia ne tik eiti į bažnyčią, bet ir padaryti ką nors gero“, - įsitikinęs D.Petkūnas.
Nuo ankstyvo ryto iki sutemų savaitę darbavęsi bažnyčioje amerikiečiai sakė norintys sugrįžti į Palangą dar bent vieną kartą – kai bažnyčia jau bus įrengta ir šventinama.
„Gaila, kad galėjome darbuotis tik savaitę – mielai pabūtume čia ir ilgėliau. Stengėmės padaryti kuo daugiau. Tikimės, kad Palanga turės puikią bažnyčią“, - sakė amerikietė Rene Zosky.

Diana Jomantaitė
„Pajūrio Naujienos“ (189)2007-11-20

Evangelikų liuteronų bažnyčiai - devyniolikos amerikiečių pagalba

Iš Ajovos valstijos (JAV) į Palangą savo lėšomis atvyko devyniolika Hubbard'o liuteronų parapijos narių. Jie čia svečiavosi lapkričio 14-19 dienomis ir prisidėjo prie statomos Evangelikų liuteronų bažnyžios vidaus įrengimo darbų.

Remia bažnyčios statybas

Šešias dienas Palangoje lankęsi devyniolika amerikiečių nuo aušros iki sutemų darbavosi Evangelikų liuteronų bažnyčios statybose, padėdami įrengti jos vidų. Dešimt vyrų, iš kurių du kunigai, keli ūkininkai ir statybininkai, atliko vidaus apdailos darbus, jiems padėjo kartu atvykę penki jaunuoliai ir keturios moterys. Pagalbininkai iš JAV prisidėjo prie bažnyčioje jau dirbančių darbininkų.
Ajovos valstijoje esančios Hubbard'o parapijos, kurioje yra apie 400 narių, kun. dr. Matthew Rueger bendrauja su Palangos evangelikų liuteronų klebonu Dariumi Petkūnu, prieš ketverius metus jis pirmąsyk lankėsi kurorte. Šios dvi parapijos jau seniai bendradarbiauja, todėl amerikiečiai nuo pat pradžios remia bažnyčios statybas. Atvykusieji amerikiečiai apsistojo vieno Palangos parapijiečio namuose.

Statybose padeda JAV ūkininkai

Susitikimas su žurnalistais. D. Petkūno nuotr.

Palangos Evangelikų liuternų bažnyčios klebonas pasakojo, kad šie žmonės šaltuoju metų laiku atvyko todėl, jog tada jie jau yra nuėmę derlių, be to, tuo metu pigesni skrydžių bilietai. Nors JAV šiuo metu yra suprastėjusi ekonominė situacija, tačiau pagalbininkai neatsisakė savo sumanymo ir atvyko padėti Palangos parapijai statomos bažnyčios darbuose.
Kalbintas kunigas M. Rueger pasakojo, jog į Lietuvą atvyko todėl, kad jaučia pareigą padėti. Anot D. Petkūno, kunigo pomėgis yra staliaus darbai — jis savo namuose turi įsirengęs dirbtuves. Keli Palangoje lankęsi vyrai yra profesionalūs statybininkai — du staliai, betonuotojas, gipso plokščių klojėjas. Kartu atvykę jaunuoliai, kaip pasakojo klebonas, taip pat intensyviai darbuojasi prie apdailos darbų. Nors jaunieji amerikiečiai, kol viešėjo Palangoje, nelankė savo mokyklos, tačiau jie atsivežė vadovėlius. Grįžę jie turės atsiskaityti už praleistas pamokas. Likusieji amerikiečiai, prisidėję prie statybos, yra vidutiniai JAV ūkininkai, auginantys maždaug po 25 tūkstančius kiaulių, taip pat - kukurūzus ir soją. Kol jie padėjo Palangos bažnyčios statybos darbuose jų ūkius prižiūrėjo samdyti darbininkai bei kaimynai.

Stebina pasiaukojimas

„Amerikoje žmonės vienas su kitu artimiau bendrauja. Jei kas atsitinka - vienas kitam visada padeda. Jie yra tokie krikščionys, kurie ne tik eina į bažnyčią, bet daro ką nors gero, nori padėti. Mūsų žmonės stebisi matydami tokį jų atsidavimą. Ypač lietuvius glumina tai, kad jie atvyko norėdami padėti statybose savo lėšomis, patys pirko lėktuvo bilietus", — sakė D.Petkūnas. Vienam žmogui kelionė į abi puses kainavo per 1000 JAV dolerių.
Paklaustas, ar Palangos žmonės prisidės prie darbų, klebonas teigė, jog dabartiniu statybų periodu labiau reikalinga patyrusių žmonių pagalba. Vietos parapijiečiai galės talkinti vėliau tvarkant aplinką ir atliekant kitus darbus.

Kristina Dusevičienė
„Vakarinė Palanga", 2007 m. lapkričio 21-24 d. Nr. 90