Archyvas - 2007

Stop karui keliuose! – Pilietinė akcija REQUIEM.LT

Nuo 1987 iki 2006 metų Lietuvos Respublikoje įvyko 108494 eismo įvykiai, kurių metu 15911 žmonių žuvo ir 125299 buvo sužeista. 2006 m. šalies keliuose įvyko 6658 eismo įvykiai, kuriuose buvo sužaloti 8334 žmonės, žuvo 760. Pagal žuvusiųjų skaičių, tenkantį milijonui gyventojų, Lietuvos rodikliai blogiausi visoje Europoje, - tokia statistinė informacija pateikta į pilietinę akciją rugsėjo 30 d. kvietusiose skrajutėse.

Sekmadienio vakarą 18.00 val. prie LR Seimo rūmų pastatytoje scenoje priešais vokiečių architekto Jano Korbeso iš avarijose sumaitotų automobilių sukurtą skulptūrinę kompoziciją prasidėjo renginys žuvusiesiems šalies keliuose atminti ir priminti gyviesiems, kad už saugų eismą tiesiogiai atsakingas kiekvienas pilietis. Akcijos sumanytojai siekia dar kartą priminti, kad gyvename nesaugiausioje eismo požiūriu Europos šalyje, ir pareikalauti, kad Seimas kuo skubiau priimtų įstatymus, kurie užtikrintų visų eismo dalyvių ir institucijų, atsakingų už saugų eismą, atsakomybę.
Kryžiaus formos skulptūrinė kompozicija sukurta iš keliolikos sudaužytų automobilių. Jie sustatyti statmenai, tarsi žvelgtų į dangų, kur galbūt nukeliavo tie, kurie jais važiavo. Skulptūrinės kompozicijos autorius minėjo, kad vasarą viešėdamas Lietuvoje, pastebėjęs keletą keistų dalykų: kai kurie vairuotojai čia yra užvaldyti kažkokio nenusakomo poreikio arogantiškai demonstruoti savo galią ar gerovę. Tai verčia juos vairuoti pavojingai ir neapdairiai, nekreipti dėmesio į kitus eismo dalyvius. Anot J.Korbeso, netgi pietų šalyse, kuriose eismas mūsų akimis atrodo itin chaotiškas, eismo dalyvių tarpusavio pagarba esanti didesnė.
Akcijos organizatorius, TV žurnalistas Evaldas Tamariūnas, kuris, beje, šiuo metu rengiasi konfirmacijai Vilniaus ev. reformatų parapijoje, minėjo, kad vienas iš akcijos tikslų – paraginti Seimą priimti griežtesnius įstatymus. Vis dėlto, nors pradėti būtina nuo įstatymų, dar svarbiau yra ugdyti piliečių sąmoningumą įstatymų laikytis. Duodamas interviu „Žinių radijui“, akcijos organizatoriaus minėjo, jog „iš suvestinių matyti, kad avarijas dažniausiai sukelia jauni, karšti žmonės. Automobilis jiems yra tarsi pati prieinamiausia priemonė savo nepasitenkinimui išreikšti: ar darbe kas nepavyko, ar namie, ar šiaip turi psichologinių problemų, šias savo problemas jie bando spręsti prie vairo. Tai liūdnas faktas. Su tuo turi kovoti ir kunigai, ir psichologai, ir vairuotojus rengiančios mokyklos“.

Į prie Seimo susirinkusius akcijos dalyvius kreipėsi politikai, eismo priežiūros tarnybų darbuotojai bei keturių tradicinių religinių bendruomenių dvasininkai – katalikų kun. Ričardas Doveika, ortodoksų kun. Vitalijus Karikovas, ev. reformatų kun. Tomas Šernas ir ev. liuteronų diak. Ričardas Dokšas. Giedojo choras „Jauna muzika“, vadovaujamas V.Augustino. Kalbėjusieji pabrėžė tarpusavio pagarbos ir rūpesčio artimu svarbą, ragino prisiminti, kad kelyje esi ne vienas, tad ir atsakingas esi ne tik už save. Jei norime, kad padėtis keistųsi iš esmės, visuomenė privalo skatinti supratimą, kad kito negerbiantis ir taisykles laužantis žmogus yra ne šaunus ir „kietas“, o tiesiog apgailėtinas.
Po atstovų pasisakymų, skambant „Jaunos muzikos“ giesmėms, akcijos dalyviai aplink skulptūrinę kompoziciją uždegė žvakeles. Lieka tikėtis, kad ši akcija – dar vienas žingsnis saugesnės visuomenės link.

Kęstutis Pulokas
„Lietuvos evangelikų kelias“, 2007 Nr.10