Archyvas - 2010

Statybos Verdainėje, buvusios bažnyčios vietoje, bus stabdomos

2010 Balandžio mėn. 25 d.

Šilutės miesto pakraštyje, Verdainėje, kaip ir Jeruzalėje (Izraelis), gali atsirasti Raudų siena. Tik raudos ne gyvieji, o čia palaidotieji, kuriems ramybę drumsčia vykdomi statybos darbai.

Dar prieš karą čia stovėjo XVI a. pastatyta bažnyčia, šalia buvo kapinaitės. O šiandien šioje vietoje burzgia statybų technika - kasami grioviai, žemesnėse vietose sunkvežimiai pila iš kažkur atvežamą gruntą. Statybų darbai vykdomi toje vietoje, kur seniau buvo laidojami žmonės...

Garbaus amžiaus sulaukę šilutiškiai prisimena, kaip po karo sovietų valdžia buvusios Verdainės evangelikų bažnyčios teritorijoje pastatė linų apdirbimo fabriką, ant bažnyčios pamatų sumūrijo sandėlį - jame vėliau veikė valgykla, kurioje pietaudavo ne tik šio fabriko, bet ir spirito gamyklos bei melioracijos įmonės darbuotojai.

Verdainės bažnyčios istorija mena senus laikus. Ji pastatyta 1566 m. Spėjama, kad pirmoji bažnyčia, pastatyta evangelikų liuteronų, buvo medinė, dengta šiaudais. 1718-aisiais pastatyta nauja bažnyčia. Po Septynerių metų karo, 1757-aisiais, Rusijos kariuomenė sudegino bažnytinius trobesius, apiplėšė bažnyčią, sunaikino vargonus ir visus šventovės suolus. 1847 m. iškilo erdvi mūrinė bažnyčia su dviem eilėmis langų.

XIX a. pabaigoje Verdainės parapija buvo gana didelė. Praūžus Antrojo pasaulinio karo audrai, likusieji evangelikai vėl rinkdavosi į šią bažnyčią. Bet 1950 m. sovietų valdžia bažnyčią uždarė, 1956-aisiais čia pradėjo veikti linų apdirbimo fabrikas, kuris 1961 m. sudegė. 1974 m. ėmė kurtis Kauno audimo fabriko „Drobė“ Šilutės filialas.

Tad galima sakyti, kad Verdainės bažnyčią ištiko panašus likimas kaip ir Jeruzalės žydų šventyklą. Ten iki šiol yra išlikę sienos likučiai - vadinamoji Raudų siena, prie kurios žydai susirenka apverkti liūdnos savo praeities. O Verdainės bažnyčios nebeliko ir žymės. Bet...

Kiekvienas bet kurios tikybos žmogus su pagarba ir širdgėla prisimena šią vietą.

- Nuo senų laikų čia buvo laidojami žmonės. Kai bažnyčia sudegė, vykdant statybos darbus, kasinėjant po jos grindimis, buvo rasta žmonių kaulų. Beveik iki pat gatvės aptvertame parkelyje buvo antkapių. O kai kasė duobes „Drobės“ katilinės (joje buvo gaminama elektra) kaminui statyti, taip pat rado daug kaulų. Juos sukrovė į automobilius ir išvežė į liuteronų evangelikų kapines, - pasakojo „Drobėje“ dirbęs dabar jau pensininkas Alfonsas Mockevičius, teigdamas, kad visi įmonės pagalbiniai pastatai buvę pastatyti ant tų kapinių...

Sovietiniais laikais niekam nerūpėjo, kad statybos buvo vykdomos tiesiog ant čia palaidotų žmonių kaulų. Bet šiandien neramina tai, kad ir mūsų civilizuotoje šalyje ta vieta nėra priskirta urbanistinei teritorijai, tad niekam neįdomu, kas ir ką čia veikia...

Šilutės r. savivaldybės administracijos Ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas, atsakingas už statybos leidimus Egidijus Černeckis „ŪP“ paaiškino, jog dar 2003 m. gruodžio 16-ąją tuomet Verdainėje veikusiai AB „Drobė“ buvo išduotas leidimas taros sandėlio prie stalių dirbtuvių rekonstrukcijai.

Po „Drobės“ čia dar kelerius metus šeimininkavo UAB „Milmona“, dabar ir pastarosios nebėra... Naujasis statybos darbų vykdytojas, pasak E.Černeckio, privalėjo pateikti prašymą perregistruoti statybos leidimą kito statytojo vardu, bet ir tai nebuvo padaryta.

E.Černeckis teigė, kad tas statybos projektas nebuvo derintas net su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos.

Praėjusį penktadienį statybų Tilžės g. 48 teisėtumą kartu su „ŪP“ bandė aiškintis ir minėtosios įstaigos Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas.

„ŪP“ jis pateikė tokį komentarą:

- Akivaizdu, kad tas sandėlis buvo pastatytas ant buvusios bažnyčios pamatų. Dabar matome, kad jos viduje vykdomi žemės kasimo darbai. Ta perkasa greičiausiai buvo daroma norint atidengti kažkokias sovietinių laikų komunikacijas. Žinodami, kad bažnyčios viduje, šventoriuje, būdavo laidojami mirusiųjų palaikai, stabdysime vykdomus darbus ir kreipsimės į archeologus, kad jie įvertintų esamą situaciją, t. y. ar kasinėjimų metu buvo pajudinti palaikai. Bet kokiu atveju bet kokia statyba buvusių kapinių teritorijoje yra netoleruotina. Tai nepagarba žmonėms, kurie ilsisi buvusios Verdainės bažnyčios aplinkoje.

Stasys Bielskis, "Ūkininko patarėjas"

2010 balandžio mėn. 24 d. 00:02