Archyvas - 2011

Klaipėdos rajone senos kapinės tapo asmenine nuosavybe

2011 Rugpjūčio mėn. 21 d.

Prieš devynerius metus Klaipėdos rajone iš čia kilęs vokietis atgavo žemę nuosavybės teise - žemėtvarkininkai nepastebėjo, kad šioje vietoje - kapinės. Taip Lietuvos pilietybę turinčiam vokiečiui žemė grąžinta su žmonių palaikais, antkapiais ir kryžiais. Tokia padėtis susidarė, mat valdžia niekaip neatrado lėšų kelis šimtmečius skaičiuojančioms kapinėms įregistruoti.

Prie priėjimo į kapines žmones pasitinka tvora ir ženklai: „Privati valda“, „Atsargiai pikti šunys“.

Vietiniai žmonės skundžiasi, kad jau metus negali aplankyti artimųjų kapų.

Priekulės seniūnijos gyventojai iki šiol negali patikėti, kad jų artimųjų kapai tapo privataus asmens nuosavybe. Kaimo žmonės atėję aplankyti artimųjų kapų buvo šokiruoti išvydę suartą takelį ir įspėjantį ženklą.

Ana Juozaitienė Klišių kaimo gyventoja pasakoja, kad pasiekti kapines trukdo iškastas kanalas ir suartas laukas. „Dabar nežinau, malūnsparnis galbūt padėtų, sunku pasakyti, valtelė irgi nepadėtų, nes visur aplinkui privati žemė“, - skundžiasi A.Juozaitienė.

Pirmieji antkapiai skelbia – velioniai pradėti laidoti prieš daugiau nei pusantro šimto metų. Žmonės baiminasi, kad artimųjų antkapiai bus sulyginti su žeme.

„Vokiečio žmona pasakė, kad neva Horsas planuoja sulyginti tas kapines, kadangi jos senos“, - A.Juozaitienė baiminasi, kad bendruomenė liks be savo artimųjų kapų.

Priekulės seniūnas Valerijus Velkas sako, kad visose dokumentuose Klišių kapinės pažymėtos, o seniūnija kasmet skirdavo lėšų jų tvarkymui.

Tačiau kaip atsitiko, kad žemė su kapinėmis buvo grąžinta nuosavybės teisėmis, seniūnas sako nė nenutuokiantis. V.Velkas spėja, kad suklydo žemėtvarkininkai.

Bet žemėtvarkininkai savo klaidų nemato ir atsakomybės kratosi.

Esą Klišių kapinės nebuvo įregistruotos registrų centre, tad jie nežinoję, kad šioje vietoje prieš kelis šimtmečius buvo laidojami žmonės ir ši vieta negali būti privatizuojama.

Klaipėdos rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjo pavaduotoja Rima Petkienė sako, kad žemėtvarkininkai patys nesprendžia, kurie turėtų būti privatizuojami objektai, anot jos, visos institucijos turėtų būti suinteresuotos, kad žemėtvarkininkai šituos objektus išsaugotų, o turtas nebūtų įtrauktas į privačias valdas.

Kapinių savininku tapęs vokietis Horstas Haštainas šią istoriją vadina daugiau nei juokinga. O ketinimus suarti kapines neigia. Jis aiškina, kad vietinėms moteris nedaro kliūčių vaikščioti į kapines.

Vokiečiui žemė grąžinta prieš devynerius metus. Žemės grąžinimo dokumentus rengusi žemėtvarkininkė nebedirba.

 

Gintarė Butkienė ("Lietuvos ryto" televizija)