Aktualu

Šilutėje – krašto paveldo liudijimas

2014 Gruodžio mėn. 11 d.

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje lapkričio 7 d. fotorefleksijų parodą „Mažosios Lietuvos laiko ženklai“ pristatė žurnalistė ir fotomenininkė Lilija Valatkienė. Lietingą penktadienio pavakarę knygų namuose laiką leido meno mėgėjai, susirinkę į edukacinę programą „Mažoji Lietuva davė mums kalbą, raštą, pirmąsias knygas“. Apie Mažosios Lietuvos tradicijų puoselėjimą ir saugojimą kalbėjo Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis.

Parodoje eksponuojamos fotorefleksijos – Rytprūsių kultūros liekanų ieškojimų Šilutės apylinkėse rezultatas. „Reflektuoti dabartinę vaizdais persotintą būklę yra taip pat asmeniška, kaip rašyti dienoraštį. Įspausti laiko ženklai jaudina, verčia susimąstyti“, – kalbėjo parodos autorė, po studijų Vilniaus universitete žurnalistės karjerą kadaise pradėjusi Šilutės laikraštyje „Pamarys“, šiandien dirbanti Lietuvos dailininkų sąjungoje. Š. m. balandžio 16 – gegužės 15 d. L.Valatkienės fotorefleksijos buvo eksponuojamos Vilniuje LMA Vrublevskių bibliotekoje, apie pastarosios parodos atidarymo ir uždarymo renginius rašėme „Lietuvos evangelikų kelyje“ (Kęstutis Pulokas. Mažosios Lietuvos ženklai Vilniuje// LEK, 2014 Nr.4-5, p.16).

Mažosios Lietuvos svarbą, puoselėjant tradicijas ir saugojant vertybes, akcentavo ir vyskupas M. Sabutis. Mintimis dalijosi inžinierius Vytautas Juška – kultūros ir visuomenės veikėjas, buvęs ilgametis Australijos lietuvių bendruomenės Sidnėjaus apylinkės pirmininkas. Didžiojoje Britanijoje gimęs V. Juška apie penkiasdešimt metų praleido Australijoje, o nuo 2011 m. gyvena Lietuvoje. Australijoje jis artimai bendravo su Tilžės akto signataro Valterio Didžio šeima, daugelis kaimynų buvo Mažosios Lietuvos išeiviai. Dialogo su publika metu buvo aptarti įvairūs istorijos puslapiai, Mažosios Lietuvos gyventojų siekis ir pasiryžimas net ir gyvenant sunkiu metu nepamiršti savo kalbos, rašto, kilmės, kultūros, visa tai puoselėti ir palikti ateities kartoms.

Vakarą muzikiniais tonais nuspalvino Šilutės pirmosios gimnazijos folkloro ansamblis (vadovė Giedrė Pocienė). Už prasmingą renginį dėkojo Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algirdas Gečas ir administracijos direktoriaus pavaduotojas Raimundas Ambrozaitis. Tarp gausiai susirinkusių šilutiškių buvo ir Šilutės ev. liuteronų parapijos kunigas Remigijus Šemeklis, „Šilutės sandoros“ pirmininkė Astrita Liepienė, kiti parapijiečiai.

F. Bajoraičio viešosios bibliotekos ir LEK inf.

„Lietuvos evangelikų kelias“, 2014 Nr.10-11