Aktualu

Žukų evangelikų liuteronų klebonijai – naujas gyvenimas

2014 Rugpjūčio mėn. 29 d.

Kultūros paveldo departamentas kartu su Pagėgių savivaldybės administracija pasišovė suremontuoti Žukų evangelikų liuteronų bažnyčiai priklausantį klebonijos pastatą. Pirmiausia remontuojamas pastato stogas. Parapiją aptarnaujantis kunigas Edikas Šulcas sako, kad kultūros paveldo objektas yra ne tik klebonija, bet visas pastatų ansamblis. Tikimasi, kad remontuojami bus visi trys statiniai (klebonija, ūkinis pastatas ir bažnyčia).

Kultūros paveldo departamentas praneša, kad šiuo metu klebonijos stogo šiferio lakštai yra avarinės būklės, nuo drėgmės, temperatūrų ir atmosferos poveikio stogą saugantis pasluoksnis sunykęs, o lentų paklotas supuvęs. Pagėgių savivaldybės administracijos direktorė Dainora Butvydienė sako, kad darbai Žukuose tik prasideda.

– Tai Kultūros paveldo departamento projektas, tačiau pinigais prisidedame ir mes. Bendra projekto vertė – apie pusę milijono litų. Mūsų savivaldybės indėlis priklausys nuo to, kiek lėšų projektui įgyvendinti skirs departamentas. Pirmajam etapui – klebonijos stogo remontui – departamentas skyrė 256 tūkst. litų, savivaldybė – 28 447 Lt. Esame numatę, kad jeigu projektas bus tęstinis, kitais metais klebonijos remontui papildomai skirsime 24 075 Lt. Tam pritarė ir savivaldybės meras Virginijus Komskis, taip nubalsavo visi tarybos nariai, – pasakojo D.Butvydienė.

Departamento direktorės pavaduotojo Algimanto Degučio teigimu, prastos būklės pastato stogas bus tvarkomas iš esmės. Dvišlaitis klebonijos stogas bus perdengtas keraminėmis čerpėmis – danga, kurią buvus rodo ikonografinė medžiaga. Po jomis bus įrengta hidroizoliacija. Medinės stogo konstrukcijos bus sutvirtintos arba pakeistos. Numatyta restauruoti stogo dekoro elementus, įrengti žaibosaugą.

Žukų parapijos kunigas E.Šulcas sako, kad naujam gyvenimo etapui keliamoje klebonijoje šiuo metu yra įrengtos patalpos parapijiečiams.

– Antrasis pastato aukštas seniai nebenaudojamas. Pirmajame gyvena žmogus ir yra patalpų, pritaikytų bendruomenės poreikiams. Jose parapijiečiai ir kiti Žukų gyventojai gali šarvoti savo artimuosius, yra atskira patalpa susirinkimams, dar keli kambariai. Vietos pakanka. Juk parapijoje turime vos 70 tikinčiųjų, iš kurių realiai į pamaldas ateina apie pusę. Tad surinkti lėšų iš parapijiečių pastatų remontui neįmanoma. Todėl labai džiaugiuosi Pagėgių savivaldybės mero, administracijos, tarybos narių požiūrį – indėlis į kultūros paveldo objektų išsaugojimą ateities kartoms pinigais neįvertinamas, – kalbėjo E.Šulcas.

Panašiai rašo ir A.Degutis: „Klebonijos stogo sutvarkymas yra būtinas norint išsaugoti visą paveldo objektą, kuris yra aplinkinių rajonų evangelikų liuteronų bendruomenės centras“.

Žukų evangelikų liuteronų klebonijos pastatas statytas 1905 m. Po Antrojo pasaulinio karo užgrobtame kunigo name kelerius metus buvo įsikūręs NKVD valsčiaus poskyris. Vėliau klebonijos pastatas pritaikytas Žukų tarybinio ūkio kontorai, o bažnyčioje įrengtas ūkio sandėlis. Atgimusiai parapijai 1992 m. buvo grąžinta šalia bažnyčios esanti klebonija.

 

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ

"Tauragės kurjeris"