Archyvas - 2007

„Atbudimas 2007“ – krikščioniškas roko festivalis vėl kvietė į Vilnių

Tarptautinis krikščioniškas roko festivalis „Atbudimas“ rugsėjo 22 d. vilniečius bei miesto svečius į Vilniaus ev. liuteronų bažnyčios kiemelį pakvietė jau ketvirtą kartą. Pagrindiniai festivalio organizatoriai – Vilniaus ev. liuteronų parapijos roko grupė „Ashtrey“. Šiemet buvo nutarta festivalį perkelti į rudens pradžią, kai po vasaros atostogų į miestą suvažiavęs jaunimas dar nėra įsikinkęs į sesijų bei egzaminų maratoną. Kad rudenėjantį vakarą susirinkusius žiūrovus sušildytų ne vien muzika, visi galėjo nemokamai pasivaišinti kava bei arbata. Šiuo festivaliu taip pat paminėtas ir LELB Jaunimo centro 15-asis gimtadienis, tad specialiai nuo Kretingos organizuotu transportu į festivalį atvyko ir kitų Lietuvos ev. liuteronų parapijų jaunimas.

Pirmoji scenoje pasirodė jauna vilniečių grupė „ICHTHYS“. Grupė nuolat groja pamaldose Bernardinų bažnyčioje. Džiugu, kad šiai profesionalaus skambesio grupei pavyksta išvengti banalių „saldumynų“, kurie dažnokai būdingi šlovinimo grupėms. Norėtųsi šiai jaunai grupei palinkėti aktyviau koncertuoti ir neužsisklęsti tarp bažnyčios mūrų.
Po šio pasirodymo scenoje išvydome specialiai festivaliui parengtą kėdainiškių spektakliuką. Antrą kartą „Atbudimo“ festivalyje dalyvaujančios Kėdainių neformalios jaunimo grupės „M.E.S.“ (vadovė Gerda Staškevičiūtė) atstovės šiemet žiūrovams pateikė savo naują parodomąją programą „Iš niekur į niekur...“, pagrįstą Algimanto Baltakio poezija. Tai trumputis spektakliukas apie vidinį žmogaus pasaulį. Svarbus pasirodymo akcentas - didžiuliai veidrodžiai, kurie atlieka ne vien dekoracijos funkciją, bet ir simbolizuoja žmogaus dviveidiškumą. Merginos ypač džiaugėsi šiltu publikos palaikymu.

Tretieji į sceną pakilo scenos veteranai, vadinamojo „white metal“ pradininkai Lietuvoje, grupė „QUEST“ iš Kauno. Muzikinę veiklą grupė pradėjo 1994 m., jos lyderis teol.dr. Benas Ulevičius taip pat žinomas ir kaip „bardiškų“ dainų autorius bei atlikėjas, kai kurios jo sukurtos giesmės šiandien giedamos ne vienoje bažnyčioje, jaunimo stovyklose ir pan. Lietuvos liuteronams Benas pažįstamas ir iš Būtingės stovyklų praeito dešimtmečio viduryje. „Atbudimo“ festivalyje grupė „QUEST“ pasirodė jau trečią kartą ir kasmet sulaukia karšto palaikymo.
„Lietuviškąją“ festivalio dalį baigė vieni žinomiausių Lietuvos krikščioniškos muzikos atlikėjų – grupė „GYVAI“. Bene aktyviausiai koncertuojanti ir daugiausia įvairių muzikinių apdovanojimų Lietuvoje pelniusi krikščioniška grupė gyvuoja nuo 2001 m., turi gausų ištikimų gerbėjų būrį. „Atbudimo“ festivalyje grupę matėme jau ne pirmą kartą. Grupė yra išleidusi du albumus, festivalyje žiūrovai galėjo įsigyti ir grupės atributikos.
Ne vienas festivalio žiūrovas itin laukė grupės „Holy Lamb“ iš Latvijos pasirodymo. Progresyviojo roko veteranai, gyvuojantys nuo 1991 m., gana neblogai pažįstami šio stiliaus gerbėjams Lietuvoje. Muzikos kritikai „Holy Lamb“ įvardijo esant viena geriausių progresyviojo roko grupių visoje Europoje. Pastarąjį kartą Lietuvoje grupė koncertavo šią vasarą Kernavėje vykusiame progresyviosios muzikos festivalyje „Baltic Prog Fest“. Ten ir kilo mintis pakviesti ją koncertuoti „Atbudime“. Grupė su žiūrovais bendrauja itin šiltai, vokalistas ne kartą nušokdavo nuo scenos ir dainavo iš arti palaikomas publikos.

Galbūt mažiau Lietuvoje žinoma, tačiau ne vieno žiūrovo laukta su ypatingu susidomėjimu, buvo paskutinė šio festivalio grupė – svečiai iš Vokietijos „Anticipation“. Tenka pripažinti, kad Lietuvoje tokių krikščioniškų sunkiojo metalo grupių kol kas neturime, itin nedažnai čia sulaukiame netgi tokių užsienio grupių gastrolių. Tad „Anticipation“ pasirodymas „Atbudime“ buvo tikra atgaiva krikščioniškos sunkiosios muzikos gerbėjams. Turbūt ne vienam giliai įstrigo ir nuoširdus asmeniškas Dievo žodžio liudijimas. Nuo 2001 m. gyvuojanti grupė Lietuvoje lankėsi pirmą kartą, tačiau su žiūrovais labai greitai atrado „bendrą kalbą“, koncerto pabaigoje tarp publikos šmėkščiojo ne tik vokalistas, bet ir grupės gitaristas. Tikimės šią grupė Lietuvoje pamatyti dar ne kartą. O kol kas kai kuriems gerbėjams nusišypsojo sėkmė laimėti grupės albumą festivalio vedėjų – kun. Jono Liorančo ir grupės „Ashtrey“ vokalistės Ritos Naujokaitytės – surengtuose konkursuose.
Po koncerto žiūrovai skirstėsi, kalbėdami apie kitų metų festivalį „Atbudimas-2008“. Tikėkimės, kad organizatoriams pakaks parako ir entuziazmo. „Atbudimas“ – tikrai daugelio laukiamas ir iš kitų muzikos festivalių Lietuvoje išsiskiriantis renginys, be kita ko, visuomenei padedantis atsikratyti ir tam tikrų nežinojimo pagimdytų stereotipų.

Kęstutis Pulokas
Nuotraukų autoriaus
„Lietuvos evangelikų kelias“, 2007 Nr.10

Daugiau nuotraukų iš festivalio "Atbudimas-2007" galite pamatyti čia:

http://good-times.webshots.com/album/561119134PCbDjZ?vhost=good-times