Aktualu

Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčia bus saugoma valstybės ir restauruojama

Būtingės bažnyčia

2016 Vasario mėn. 10 d.

Kultūros ministerija Kultūros paveldo departamento teikimu įtraukė Palangos savivaldybės administracinėse teritorinėse ribose esančią Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčią į valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą. Nustatyta, jog bažnyčios istorinis, architektūrinis, sakralinis bei kraštovaizdžio paveldas yra saugotinas bei naudotinas viešai pažinti.

Būtingės evangelikų liuteronų parapija, įsikūrusi ties pasieniu su Latvija, turi senas istorines ištakas. Pradžioje parapija vadinta Šventosios vardu. Dabartinis Būtingės pavadinimas kilęs iš buvusio dvaro pavadinimo „Butendiekshof“ ar „Budendiekshof”. Parapija anksčiau buvo Rucavos (netoliese esantis Latvijos miestelis) parapijos filija ir siekia kryžiuočių laikus – 1560 metus. Brandenburgo markgrafo Albrechto sudarytos komisijos 1560 m. liepos 19 d. vizito metu buvo konstatuota, kad abi vietovės turi savo bažnyčias ir paminėtas pirmasis kunigas Matias Sokobelijus (Matthias Saccobelius). Tuo būdu parapijos istorija siekia daugiau nei 450 metų. Vadovaujantis istoriniais šaltiniais, Būtingės liuteronų parapija yra viena iš keturių seniausiai veikiančių Lietuvoje.

Pirmasis bažnyčios pastatas stovėjo prie Šventosios upės žiočių, bet buvo nuneštas į jūrą. Vėliau bažnyčia pastatyta 1640 m., bet laikui bėgant apleista. XVIII a. bažnyčia perkelta į Būtingę, bet ir ten stovėjo neilgai. 1824 m. Būtingės bažnyčia pastatyta penktąjį kartą ir išsilaikė iki šių dienų. 1866 m. pristatytas bokštas, 1926 m. įkeltas Liepojoje nulietas varpas.
Apie Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčios ir parapijos svarbą Šventosios, Būtingės bei Palangos bendruomenės, kurios nemažą dalį sudaro senųjų kuršių palikuonys, gyvenimą liudija ne tik čia nuolat rengiamos pamaldos, bet ir moksleivijos bei jaunimo vasaros stovyklos, edukaciniai renginiai, parapijiečių šventės. Čia lankosi ir Latvijos pasienio miestelių tikintieji.

2001 metų kovą Būtingės bažnyčią savo vizitu pagerbė tuometė Latvijos prezidentė Vaira Vīķe Freiberga.

Galutinis sprendimas įtraukti kultūros paveldo objektą į valstybės saugomų sąrašą buvo priimtas praėjusių metų pabaigoje, kai, Palangos mero Šarūno Vaitkaus kvietimu, čia apsilankė kultūros viceministras Romas Jarockis ir Kultūros paveldo departamento direktorės pavaduotojas Algimantas Degutis. Konstatuota, jog būtina tvarkyti bažnyčios fasadus, keisti nusidėvėjusią sveikatai kenksmingą asbestinio šiferio stogo dangą. Patys parapijiečiai savo lėšomis to padaryti neįstengia.

„Valstybės saugomo kultūros paveldo objekto statuso suteikimas atveria valstybės biudžeto finansavimo galimybes. Mums, Palangos, Šventosios bei Būtingės bendruomenei, itin svarbu puoselėti pajūrio kultūros paveldą“, – sako Palangos meras Š. Vaitkus. Anot jo, tam, kad visi parengiamieji darbai vyktų sparčiau, jau šių metų kurorto biudžete bus numatyta 30 tūkstančių eurų bažnyčios tvarkybos projektui parengti. Ką pirmiausia būtina tvarkyti, nustatys ekspertai, atlikę išsamius tyrimus. Tikimasi jau rugsėjo pabaigoje Kultūros paveldo departamentui pateikti paraišką dėl tolimesnių darbų finansavimo.

 

 

Palangos savivaldybės inf.