Aktualu

Juknaitiškiai rūpinasi Mažosios Lietuvos kultūros paveldu

Pirmosiomis šių metų dienomis sutvarkytos Domaičių kapinaitės.

2016 Sausio mėn. 19 d.

Pirmosiomis šių metų dienomis buvo sutvarkytos senosios Šėrių ir Domaičių kaimų kapinaitės.

Senosios evangelikų liuteronų kapinės yra Mažosios Lietuvos kultūros paveldo kompleksinis objektas, muziejus po atviru dangumi. Kryžiai, antkapiniai paminklai, įrašai, epitafijos atspindi evangelikų liuteronų bendruomenės laidojimo ir atminimo įamžinimo papročių kultūrą. Daugiausia senųjų kapinaičių yra Juknaičių seniūnijoje – 50. Bemaž pusė jų jau yra sutvarkytos. Pasak kapinių tvarkytojų, į kai kurias prasibrauti tenka vos ne keturpėsčiomis.

Senąsias kapinaites tvarkyti entuziastingai ėmėsi Juknaičių seniūnija, ne vienerius metus jomis rūpinasi ir Juknaičių pagrindinės mokyklos bendruomenė. Jaunieji talkininkai ne tik tvarko, bet ir uždega žvakeles prieš Vėlines.
Į kapinaičių tvarkymą įsitraukia bendruomenės. Gražiausiai prižiūrimos Girininkų kaimo senosios kapinaitės, kuriose amžinojo poilsio atgulė Ervinas Prūsas, kiti šio kaimo žmonės. Labiausiai užžėlusios buvo didžiosios Šilininkų kapinaitės, esančios miške. Jos priminė neįžengiamas džiungles. Pernai jose triūsę talkininkai iškirto krūmus, išvalė kapinaites.
Vyžių kaime yra dvejos senosios kapinaitės. Vienas Vyžių bendruomenė sutvarkė pernai, kitas numatoma tvarkyti šiemet.
Ketverios senosios kapinaitės yra Paleičių kaime, o daugiausia netvarkytų kapinaičių yra Pašyšių link. Jau pirmosiomis šių metų darbo dienomis buvo tvarkomos Šėrių ir Domaičių kaimų senosios kapinaitės. Juknaičių seniūnas Alfredas Gaubys papasakojo, kad tvarkant kapinaites buvo iškirsti menkaverčiai krūmai. Juos susmulkintus į savo ūkį išsivežė kaimo ūkininkas. Be seniūno, kapinaites tvarkė dar 7 talkininkai, du seniūnijos darbininkai, kiti seniūnijos gyventojai, atidirbantys už pašalpas.

Laima PUTRIUVIENĖ

 

"Pamarys"