Archyvas - 2006

„Atbudimas 2006!“ - krikščioniškas roko festivalis vėl Vilniuje

Vilniuje birželio 10 d. jau ketvirtą kartą įvyko krikščioniškas roko festivalis „Atbu-dimas!“.

Festivalio ištakos – 1999 m., kai Vilniaus akademinio ev. liuteronų jaunimo draugijos (LELB JC padalinio) suburta bendra Vilniaus ev. liuteronų ir ev. reformatų jaunimo muzikos grupė buvo įtraukta į tarptautinio festivalio „Vilniaus dienos“ programą ir Vilniaus ev. liuteronų bažnyčios kiemelyje surengė viešą koncertą.
2003 m. Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčios kiemelyje pirmąjį kartą nuskambėjo jau savarankiškas festivalis „Atbudimas“, kuriame dalyvavo žinomos Lietuvos krikščioniškos muzikos grupės ir atlikėjai. Antrasis „Atbudimas“ tapo tarptautiniu. 2004-2005 m. festivaliuose žiūrovai galėjo išvysti atlikėjus ir grupes iš keleto valstybių: Lietuvos, Latvijos, Vokietijos.

Vilniečių grupė "Ashtrey". Nuotr. K. Puloko 2006 m.

Pristatydami festivalio idėją spaudai, pagrindiniai festivalio organizatoriai, grupės „Ashtrey“ nariai teigė: „Mes, krikščionys, visuomenėje tampame mažuma, todėl ypač svarbu gaivinti pačią krikščionybę, paskatinti jaunimą grįžti prie tradicinių vertybių ir tai daryti šiuolaikiškomis priemonėmis... Lygiai kaip mums svarbi šio festivalio ekumeninė dvasia, lygiai taip pat norime, kad į šį festivalį susirinktų pati įvairiausia publika... Galų gale krikščionio misija yra liudyti Gerąją Naujieną, todėl ir šis festivalis – mūsų misijos įgyvendinimas per roko muziką“.
„Būkite žodžio vykdytojais, o ne tik klausytojais“(Jok 1,22), - afišos su Šv.Rašto paraginimu kvietė į festivalį birželio 10 d. Didžiulė scena remonto darbų tebeapniktame Vilniaus ev.liuteronų bažnyčios kiemelyje iškilo šeštadienio popietę, tad žiūrovai bei smalsesni praeiviai ėmė rinktis jau grupėms ėmus jungtis aparatūrą ir pradėjus derintis garsą.

Koncertuoja Perry and the Poorboys. Nuotr. K. Puloko 2006 m.

Pagaliau visi kabeliai sujungti, garsas ir apšvietimas sureguliuoti ir festivalio vedėjas Kęstutis Pulokas paskelbia festivalio pradžią. Sveikinimo žodžiu ir malda festivalį pradeda kun. Arvydas Malinauskas iš Kėdainių. Susirinkusių žiūrovų laukia staigmena – prieš prasidedant koncertui, jie išvysta vadinimą. Tai - Kėdainių miesto moksleivių projektas „Durys“. Meno kalba gvildenamos opios jaunimo problemos: santykiai su tėvais, bendraamžiais, visuomene; alkoholizmas, narkomanija ir kitos ydos... Mintys pasitelktos iš Suzanne Kingsbury romano "Evangelija pagal Greisę". Su šia programa merginų grupė (vadovė bei projekto autorė - Gerda Staškevičiūtė) ketina lankytis įvairiose Kėdainių rajono mokyklose. Projekto įgyvendinimą parėmė Kėdainių rajono savivaldybė, o grupės kelionę į Vilnių - Kėdainių evangelikų liuteronų parapija.
Po kėdainiškių spektakliuko festivalį pasveikina brolis pranciškonas Algis, palinkėdamas krikščionių vienybės, ir nuo scenos nuskamba pirmieji gyvos muzikos garsai: pirmąją giesmę drauge atlieka „vietiniai“ - roko grupė „Ashtrey“ ir ansamblis „Adoremus“.

„Secondchance.“ Nuotr. K. Puloko 2006 m.

Festivalis prasideda iš tiesų. Pirmieji scenoje pasirodo lietuviškos krikščioniškos scenos veteranai, bene pirmieji Lietuvoje prieš gerą dešimtmetį ėmę groti krikščioniškąjį metalą, grupė iš Kauno „Quest“. Šios grupės pristatinėti turbūt nė nereikia, skaitytojams nebent priminsiu, kad jos lyderis Benas Ulevičius pernai Kauno VDU apsigynė teologijos daktaro vardą. Jau pirmi garsai išjudina publiką ir nepaleidžia iki pat pasirodymo pabaigos. Jei festivalis neturėtų įsitekti į nustatytą laiką, grupės nuo scenos žiūrovai būtų nepaleidę dar ilgai.
Antrieji ant scenos – grupė „Crux“ iš Estijos. Tai gerai savo valstybėje žinoma krikščioniška grupė, turinti nemažai tarptautinės patirties. Pastaruoju metu grupė įgyvendina bendrą projektą su kunigu iš Norvegijos Bård Norheim, šis vokalistas labiau žinomas sceniniu pseudonimu Reverend B. Šiemet bendras „Crux“ ir Reverend B. projektas išmėgino savo jėgas nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje Estijoje. Nors pirmosios vietos užimti ir nepavyko, tačiau atrankos finale pasiekta aukšta vieta. Įdomų muzikinį projektą Lietuvos žiūrovai pirmą kartą įvertinti galėjo „Atbudime“.
Po nemažos publikos dalies simpatijas užkariavusių svečių iš Estijos bei Norvegijos į sceną pakilo mūsų artimiausi kaimynai – linksma lengvai pankuojanti grupė iš Latvijos „Secondchance“. Jauna, Latvijos krikščioniškos muzikos topuose nuolat viešinti grupė nenuvylė ir Lietuvos žiūrovų, o jų pastangos su žiūrovais pabendrauti lietuviškai ne vienam išspaudė geranorišką šypseną.
Festivaliui persiritus į antrą pusę, scenoje pasirodė pagrindiniai renginio „kaltininkai“ - mūsiškė grupė „Ashtrey“. Daugelis grupės kūrinių žiūrovams jau buvo pažįstami iš Lietuvos TV „Muzikos dešimtuko“ konkurso bei kitų pasirodymų, tad susilaukė itin gyvo palaikymo.
Labai šiltai publika sutiko ir grupę iš Vokietijos „Lightguide“, su kuria pernai rudenį galėjo susipažinti Klaipėdoje, didžiausiame Lietuvos krikščioniškos muzikos festivalyje „Sielos“. Grupei Lietuvoje taip pat labai patiko, tad galim tikėtis juos čia pamatysią dar ne kartą. Tikrai būtų verta. Beje, internetinėje grupės svetainėje www.lightgui.de galima rasti ir nuotraukų iš abiejų pastarųjų grupės koncertų Lietuvoje.
Paskutiniai „Atbudimo 2006!” scenoje - bene tituluočiausia festivalio grupė „Perry and the Poorboys“, surengusi daugybę koncertų visame pasaulyje, ypač populiari Šiaurės Amerikoje. Grupės lyderis Perry Springman yra iš Kanados, kiti grupės nariai iš įvairių valstybių, pvz. iš Suomijos. Grupės pavadinimas – aliuzija į žinomą Biblijos eilutę: „Palaiminti turintys vargdienio dvasią; jų yra dangaus karalystė“ (Mt 5, 3). Nuoširdžiu bendravimu bei lengvai įsimenančiomis melodijomis grupė į bendrą vyksmą įtraukė visą publiką ir pelnė karštas didžiosios žiūrovų dalies simpatijas. Jei ne griežtos taisyklės viešose miesto vietose nuo 23.00 val. laikytis tylos, ko gero grupė būtų koncertavusi per visą naktį.
Po padėkos žodžių vieni kitiems, kunigo Arvydo Malinausko baigiamojo žodžio ir maldos, festivalis baigėsi, žiūrovai išsiskirstė, o grupė „Ashtrey“ su talkininkais liko ardyti scenos, tvarkyti bažnyčios kiemo bei rūpintis svečių nakvyne ir kelione namo.
Ketvirtasis festivalis „Atbudimas“ pavyko, kasmet tampa vis plačiau žinomas, plečiasi dalyvių geografija, kyla kokybė. Ne vienas svečias bei dalyvis užsiminė, kad festivalis būtų pajėgus išplaukti į platesnius vandenis. Džiaugiamės, kad ši ekumeninė tarptautinė muzikos šventė tarp kitų panašių Lietuvoje rengiamų festivalių turi savo veidą ir vyksta būtent mūsų bažnyčioje!

Kęstutis Pulokas
„Lietuvos evangelikų kelias“ 2006 Nr.6