Jaunimo veikla

Griaunant stereotipus. Skurdas žmoguje ar žmogus skurde?

2015 Biželio mėn. 22 d.

Čekijos sostinėje Prahoje gegužės 15-17 d. vyko Europos ekumeninės jaunimo tarybos (EYCE) seminaras, skirtas įgalinti organizacijų atstovus pažvelgti į skurdo problemą vietiniu lygmeniu. Šie mokymai – tai trejus metus vykdomos EYCE kampanijos „Sutraukykim grandines!“ dalis. LELB Jaunimo centrui Prahoje atstovavo Sandra Gerdauskaitė ir Stefanija Paulauskaitė.

Skurdas, baimė ir tikėjimas. Kas sieja šiuos dalykus? Mano atsakymas – žmogus. Daugelis galime paaukoti pinigų tiems, kurie nulenkę galvas jų prašo gatvėje, bet ar daugelis išdrįstų paklausti benamio, kodėl jis čia? Pakviesti jį puodeliui kavos, pavaišinti sumuštiniu ir paprastu žmogiškumu. Baisi tiesa, bet mes, žmonės, bijome kitokių. Tų, kuriems gyvenimas siuntė išbandymus. Retai išdrįstame pasidalyti elementariu žmogiškumu su tais, kuriems to reikia labiau nei materialios pagalbos.

Saulėtas gegužės savaitgalis, praleistas Prahoje su įvairaus amžiaus EYCE vienijamų krikščioniškojo jaunimo organizacijų nariais iš Kosovo, Ispanijos, Kosta Rikos, Suomijos, Belgijos, Vokietijos ir Čekijos, diskutuojant ir kuriant alternatyvias priemones kovai su skurdu, privertė pažvelgti į šią globalią problemą iš kitos pusės. Tris dienas dalyvaujant neformalaus ugdymo mokymuose, diskusijos būdu ieškant netradicinių priemonių, kurios padėtų kovoti su opia problema vietiniu lygmeniu, pakeitė požiūrį į problemą, apie kurią Lietuvoje vis dar šnekama tyliai. Skurdas – matomas ir užslėptas, jis egzistuoja šalia kiekvieno gyvenimo. Tarptautinių socialinių kampanijų analizavimas, diskusijos, dalijimasis patirtimi ir supratimas –15 žmonių grupę pavertė maža šeima.

Analizuojant skurdo problemą, daug dėmesio skirta jos supratimui ir išgyvenimui. Kad geriau suprastume ir išgyventume vieni kitų problemas, pasiskirstę į grupeles organizavome ryto ir vakaro maldas – kiekvienas įnešdamas dalį savo asmeninio tikėjimo. Biblijos skaitiniai, dalijimasis emocijomis ir tyli vakaro meditacija – tai padėjo išgyventi vienam kito potyrius ir perimti dalį gėrio, kurio atsinešė kiekvienas programos dalyvis. Savaitgalį, praleistą mokymuose Prahoje, galiu vadinti naujai atversta knyga, kuri privertė kitaip pažvelgti į tarpkultūrinį bendravimą, kuris leido suprasti, kokios panašios ir kartu skirtingos yra visos šalys. Sutikti žmonės (nuo kunigo iki smulkaus verslo atstovo) privertė atsigręžti į bendruomenę, kurioje pasitikėjimas ir tikėjimas yra toks pat svarbus, kaip ir kasdienis rūpinimasis artimu.

Saulėtas gegužės savaitgalis, ieškant būdų išspręsti globalaus lygio problemą tapo pirmuoju žingsniu problemos sprendimo link. Juk atradimas ir supratimas yra pagrindas pokyčiams vykdyti. EYCE „Break the chains!“ kampanija atvėrė kitą žiūros kampą į skurdą pasaulyje. Sprendžiant problemą, gali prisidėti kiekvienas, – jei nebijo iššūkių ir yra atviras pokyčiams.

Tik trys dienos, bet to užteko suprasti, jog ir mažiausias veiksmas gali paskatinti svarbius pokyčius mus supančioje aplinkoje. Dalyvavimas tokiose programose padeda geriau suprasti tiek save, tiek supantį pasaulį ir prisidėti prie mažyčio pokyčio, kuris vieną dieną gali tapti visa keičiančia jėga. Jei tikėsime ir pasitikėsime vienas kitu, kartu galime pasiekti daug ir įveikti pačias opiausias problemas ir iššūkius.

Stefanija Paulauskaitė

Nuotraukos Hilderio Floreso Vargaso

„Lietuvos evangelikų kelias“, 2015 Nr.6