Liuteroniškai Reformacijai 500
Vilniuje atidengta Martyno Liuterio skulptūra
2017 Spalio mėn. 30 d.
Švenčiant Reformacijos jubiliejaus metus, kiemelyje šalia Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčios rugsėjo 9-osios pavakare atidengtas Bažnyčios reformatoriaus dr. Martyno Liuterio paminklas. Ant neaukšto 30 cm granito postamento užkelta pustrečio metro skulptūra pro bažnyčios kiemelio vartus gerai matyti praeiviams Vokiečių gatvėje.
Išvakarėse interviu dienraščiui „Lietuvos žinios“ skulptorius Romualdas Kvintas sakė norįs, kad žmonės įprastų skulptūras matyti šalia savęs, o ne jas garbintų: „noriu, kad žmonės įprastų matyti skulptūras šalia savęs, kad nežiūrėtų į šias ant pjedestalo, kurį reikia garbinti, o kad žiūrėtų ir matytų kitaip, kad galėtų prieiti, paliesti rankomis, kad priprastų tokius kūrinius matyti šalia savęs, kad juos matytų būtent kaip skulptūras, kaip mano darbus – man štai šitaip visados atrodė. Vien tai, kad skulptūra yra statoma konkrečiam žmogui yra didžiulės pagarbos ženklas... Manau, kad ji tiesiog byloja apie Reformacijos reikšmę ir apie tai, ką ji davė Lietuvai. O tai yra sunkiai pamatuojama. Ši skulptūra – savotiškas „ačiū“ Martynui Liuteriui.“
Prie paminklo postamento pritvirtintoje lentelėje įamžinti dosniausi aukotojai: Marija Andziulevičienė, Algirdas Aušra, kun. Virginijus Kelertas, Annemarie ir Nicolas Krink, Irena ir Romanas Srūgiai. Iš viso aukomis surinkta maždaug ketvirtadalis reikalingų lėšų. Kitais metais numatoma bažnyčios kiemelio pertvarka, galbūt jo sienos nišose vietos atsiras Martyno Liuterio 95 tezėms, nuo kurių paskelbimo Vitenberge 1517 m. spalio 31 d. simboliškai skaičiuojama Reformacijos pradžia.
Paminklo pašventinimo iškilmėmis pradėtos artėjančio Reformacijos 500 metų jubiliejaus Padėkos pamaldos, kurių liturgijai drauge su LELB vyskupu Mindaugu Sabučiu ir antruoju Vilniaus parapijos kunigu Ričardu Dokšu vadovavo didžioji dalis LELB kunigų: Mindaugas Dikšaitis, Mindaugas Kairys, Virginijus Kelertas, Vaidas Klesevičius, Valdas Miliauskas, Juozas Mišeikis, Karolis Skausmenis, Remigijus Šemeklis, Edikas Šulcas, Saulius Varanavičius ir Mindaugas Žilinskis. Itin gausiai atvyko Tauragės ir Kretingos parapijų tikintieji.
Bažnyčios kiemelyje į susirinkusiuosius kreipėsi skulptorius Romualdas Kvintas. Dievo žodžiu ir malda paminklą palaimino vyskupas Mindaugas Sabutis. Giedojo Vilniaus ev. liuteronų parapijos choras (vad. Asta Saldukienė) ir ansamblis „Adoremus“ (vad. Renata Kreimerė), bažnyčioje skambėjo vargonininkės Jūratės Landsbergytės ir trimitininko Lauryno Lapės atliekama muzika.
Iškilmes tiesiogiai transliavo Lietuvos televizija – LRT „Kultūros“ kanalas, žiūrovams jas komentavo kun. dr. Darius Petkūnas, kalbinamas TV laidos „Kelias“ redaktoriaus Tomo Pavilansko.
Šventinėse pamaldose dalyvavo ir ekumeniniai svečiai: R. katalikų bažnyčios kardinolas Audrys Juozas Bačkis ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas dr. Gintaras Grušas, Lietuvos ev. reformatų bažnyčios generalinis superintendentas kun. Tomas Šernas ir Lietuvos ortodoksų arkivyskupijos kurijos atstovas kun. Vladimiras Seliavko. Garbieji svečiai sveikinimo žodžius tarė po pamaldų parapijos salėje surengtos agapės metu, čia buvo perskaitytas ir Ortodoksų bažnyčios Vilniaus ir Lietuvos arkivyskupo metropolito Inokentijaus sveikinimas su Reformacijos jubiliejum. Susirinkusiuosius pasveikino ir iškilmėse dalyvavusios LR Seimo narės Irena Šiaulienė bei Aušrinė Norkienė. Pasidžiaugta, kad dar prieš keletą dešimtmečių šitoks draugiškas skirtingų bažnyčių vadovų bei valstybės institucijų atstovų bendras susibūrimas būtų sunkiai įsivaizduojamas.
Kęstutis Pulokas
Nuotraukos autoriaus
„Lietuvos evangelikų kelias“, 2017 Nr.9